Czeskie skarby pod specjalnym nadzorem (2): Polsko-Czeska Wiosna Literatury w Warszawie – wydarzenie


W ramach swojego czeskiego cyklu (pierwszy odcinek tutaj) zapowiedziałam, że publikować będę przede wszystkim informacje o premierach książek, ale również o ciekawych wydarzeniach związanych z czeską kulturą. Ponieważ początek roku nie obfituje u nas w czeskie książkowe premiery, ale za to na horyzoncie bardzo interesujące czeskie wydarzenie, dziś kilka słów tylko o nim.

To nawet nie wydarzenie, a cały cykl. Mowa o Polsko-Czeskiej Wiośnie Literatury, organizowanej w Warszawie przez Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z Czeskim Centrum, Instytutem Polskim w Pradze, Biblioteką Václava Havla oraz Domem Spotkań z Historią. Jak piszą organizatorzy, okazją do tej serii spotkań jest 100-lecie niepodległości Polski i Czech.

Wydarzenia w ramach Polsko-Czeskiej Wiosny odbędą się w trzy marcowe weekendy. Będą to spotkania z polskimi i czeskimi autorami, w czasie których fragmenty ich książek czytać będą znani polscy aktorzy, a także wystawy, pokazy filmowe, spektakl teatralny oraz niedzielne warsztaty i spotkania skierowane do dzieci. Poniżej – w kilku słowach o tych punktach programu, które wydają mi się szczególnie interesujące.

Cykl zostanie zainaugurowany już w najbliższy czwartek 1.03 pokazem filmu Olga (reż. Miroslav Janek, 2014) – dokumentu poświęconego Oldze Havlovej, a także spotkaniem z Anną Freimanovą z Biblioteki Václava Havla (prowadzi Andrzej Jagodziński). W piątek 2.03 z czytelnikami spotkają się Radka Denemarková i jej tłumaczka Olga Czernikow, w sobotę 3.03 – Olga Tokarczuk, a następnie Dorota Masłowska wraz ze swoją czeską tłumaczką Barbarą Gregorovą.

Dwa tygodnie później, w sobotę 17.03, odbędzie się poświęcone Josefowi Škvoreckiemu spotkanie z tłumaczem Andrzejem Jagodzińskim, a także rozmowa z Mariuszem Suroszem, autorem książek Pepiki i Ach, te Czeszki. Wieczór zakończy projekcja polsko-czeskiego filmu Braciszek Karel (reż. Krystyna Krauze, 2016). W niedzielę 18.03 swoją działalność zaprezentują czeskie wydawnictwo Baobab i polskie Dwie Siostry. Gościem specjalnym będzie Olga Černá, autorka książek dla dzieci.

W sobotę 24.03 akcja przeniesie się natomiast do Teatru Dramatycznego, Scena na Woli, gdzie w ramach świętowania 50. rocznicy jedynego spotkania autorskiego Bohumila Hrabala w Polsce zostanie wystawiony spektakl Pociągi pod specjalnym nadzorem. Po nim odbędzie się spotkanie z twórcami – reżyserem Jakubem Kroftą oraz autorem adaptacji tekstowej Januszem Andermanem. O tym, jak w zeszłym roku Mazowiecki Instytut Kultury świętował rocznicę jedynego polskiego spotkania autorskiego Hrabala, poczytać możecie tutaj.

Wstęp na wydarzenia jest wolny, z wyjątkiem spektaklu i spotkania 24 marca, na które obowiązują zaproszenia. Pełny program i szczegółowe informacje znaleźć można na stronie MIK. Zapowiada się ciekawie, prawda? Do zobaczenia w Warszawie! :)

Komentarze