6 najciekawszych wydarzeń Polsko-Czeskiej Wiosny Literatury [zapowiedź]

Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum w Warszawie tradycyjnie już zadbały, by wiosną w Warszawie nie zabrakło czeskich atrakcji. W tym roku cykl odbywa się pod hasłem „Polacy i Czesi – (nie)nasz koniec świata”, a tematyka wydarzeń krążyć będzie wokół szeroko pojętego „końca”.

Co w programie? Jest trochę starej gwardii i trochę młodej krwi, trochę jazzu, trochę komiksu i trochę wojny, i ta różnorodność cieszy, choć odczuwam również pewien brak. Zanim jednak o tym – krótko o sześciu wydarzeniach, które wybrałam dla Was z programu.


24 marca – premiera Gorzkiego świata Josefa Škvoreckiego w formie polsko-czeskiego koncertu jazzowego. Zagrają Leszek Żądło i Emil Viklický, gościem specjalnym wieczoru będzie redaktor naczelny „Jazz Forum”, Paweł Brodowski, a o premierowym zbiorze Škvoreckiego opowiedzą natomiast jego tłumacze Jan Stachowski i Andrzej S. Jagodziński.
Dlaczego warto? Bo pomysł ciekawy i w punkt. Wiadomo wszak, jak bardzo sam Škvorecký za jazzem przepadał.

26 marca – polsko-czeskie spotkanie z dwoma pisarkami młodego pokolenia: Weroniką Murek i Ivaną Myškovą. Spotkanie pod tytułem – zgrabnie zainspirowanym najbardziej znanymi zbiorami opowiadań autorek – „Uprawa białych zwierząt metodą Miczurina” poprowadzi Mariusz Szczygieł, a tłumaczyć będzie tłumaczka prozy Myškovej, Ela Zimna.
Dlaczego warto? Bo zarówno Murek, jak i Myšková piszą nieszablonowo i stworzyły jedne z najciekawszych zbiorów opowiadań ostatnich lat w swoich krajach, i dobrze posłuchać, co mają do powiedzenia młode autorki z obu stron polsko-czeskiej granicy.


30 marca – rozmowa z Františkiem Tichym, autorem wydanego niedawno po polsku Tranportu poza wieczność. Spotkanie z udziałem autora i tłumaczki Ani Wanik skierowane jest do młodzieży. 31 marca w planach również spotkanie w Krakowie.
Dlaczego warto? Bo historia opowiedziana przez Tichego – rozgrywająca się częściowo w getcie Theresienstadt i zainspirowana losami autentycznej postaci, utalentowanego żydowskiego chłopca Petra Ginza, który zginął w komorze gazowej w Auschwitz – jest przejmująca i niezwykła.

16 kwietnia do Warszawy zawitają Markéta Baňková i Martin Vopěnka, czyli autorzy wydawani przez Dowody na Istnienie w serii Stehlík. Prowadzi Mariusz Szczygieł, tłumaczy Ela Zimna.
Dlaczego warto? Bo zarówno Baňková, jak i Vopěnka w swojej twórczości chętnie inspirują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi, i myślę, że może z tego wyniknąć ciekawa rozmowa.


22 kwietnia – spotkanie z Petrą Soukupovą, która wystąpi w towarzystwie swojej tłumaczki i wydawczyni, Julii Różewicz. Przepytywać będzie, po raz kolejny, Mariusz Szczygieł.
Dlaczego warto? Bo Soukupová nie tylko świetnie pisze, ale i ponoć niezbyt chętnie podróżuje, promując swoje książki – takiej okazji nie można przegapić! :)

4 czerwca – spotkanie z autorem książki Mówić prawdę, Josefem Formánkiem. W spotkaniu udział weźmie również tłumacz powieści, Andrzej S. Jagodziński.
Dlaczego warto? Bo powieść wzbudziła spore zainteresowanie nie tylko w Polsce, a w Czechach Formánek ma już trochę status literackiej gwiazdy.

Oczywiście warto przestudiować cały program, bo prócz powyższych mocno literackich punktów znajdziecie w nim m.in. występ czeskiej komiczki i performerki Adéli Elbel (i towarzyszący mu Kiermasz Śmiesznej Czeskiej Książki – brzmi paradnie!) czy spotkanie z Mikołajem Łozińskim i jego przeuroczą czeską tłumaczką Lenką Kuhar Daňhelovą.

A najbliżej, bo już 7 marca – tradycyjnie Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później, czyli wieczór poświęcony Bohumilowi Hrabalowi, w rocznicę jego jedynego spotkania autorskiego w Polsce. Udział wezmą Janusz Anderman i Wojciech Pszoniak, poprowadzą Aleksander Kaczorowski i Elżbieta Szymańska, a po rozmowie odbędzie się pokaz filmu Skowronki na uwięzi Jiřiego Menzla. Polecam, choć prawdę mówiąc, nieco bez przekonania – marzy mi się wreszcie odświeżona formuła także spotkań poświęconych mojemu ulubionemu autorowi. Wszystkich, którzy nie widzieli Skowronków, zachęcam jednak choćby ze względu na ten cudowny film.

Pełny program tegorocznej Polsko-Czeskiej Wiosny Literatury i więcej informacji znajdziecie na stronie MIK.

Okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw.
Zdjęcie Weroniki Murek: fot. Anna Mika / Czarne
Zdjęcie Ivany Myškovej: fot. Ondřej Lipár / Wikimedia Commons
Zdjęcie Markéty Baňkovej: fot. Lukáš Dvořák / Dowody na istnienie
Zdjęcie Martina Vopěnki: fot. David Konečný / Dowody na istnienie
Zdjęcie Petry Soukupovej: fot. Afera
Zdjęcie Josefa Formánka: fot. Wikimedia Commons
Grafika wydarzenia Hrabal na Elektoralnej: Mazowiecki Instytut Kultury

Komentarze