![]() |
Fot. Petr Palarčík |
Zdaję sobie sprawę, że poezja nie cieszy się dziś u nas szczególnym zainteresowaniem, nagrody dla poetów – tym bardziej, a te czeskie – to już w ogóle. Chciałabym jednak w tym swoim małym, polsko-czeskim internetowym zakątku krótko opowiedzieć Wam o jednej z nich, która z Polską i polską literaturą ma akurat silny związek. Podobnie jak jej patron.
![]() |
Cornelia Hülmbauer. Fot. Florian Hülmbauer |
Kim jest Vaszek Burian? Trzeba przymknąć oczy i wyobrazić sobie mitycznego Czecha: gabaryty rozbójnika Rumcajsa (ze stosowną brodą), hrabalowski dystans do wszystkich rzeczy świata tego i odwzajemniona miłość do hektolitrów czeskiego piwa. No i szwejkowski charakter: poczucie humoru, łagodność i dziesiątki opowieści wyskakujących jedna z drugiej niczym rosyjskie matrioszki.
![]() |
Jakub Řehák. Fot. Ondřej Lipar |
Oprócz tego doceniane są osoby, które, tak jak to robił Václav Burian, poprzez swoją działalność kulturalną zbliżają do siebie kraje Europy Środkowej. Pierwszą nagrodę za wkład w dialog środkowoeuropejski w dziedzinie kultury otrzymał Aleksander Kaczorowski, drugą natomiast – László Szigeti (tak, ten od Dryblingu Hidegkutiego, wywiadu-rzeki z Hrabalem!). W tym roku zostanie ona wręczona Andrzejowi S. Jagodzińskiemu, wybitnemu tłumaczowi, autorowi przekładów na język polski m.in. dzieł Josefa Škvoreckiego.
![]() |
Michal Habaj. Fot. Natalja Bodnar |
Może ktoś z szacownych czytelników będzie akurat wtedy w Ołomuńcu i zajrzy? A jeśli nie, może zainteresuje się samą nagrodą, nominowanymi i zacnym patronem? Moja mała misja zostanie wówczas spełniona. Dziękuję za uwagę! :)
Cytat: http://wyborcza.pl/1,76842,16781600,Nie_zyje_Vaclav_Burian__zasluzony_czeski_opozycjonista.html
Świetnie, że napomykasz o czeskiej poezji, w końcu te nasze języki są blisko spokrewnione, grupa zachodniosłowiańska :)
OdpowiedzUsuńTak, a o ile czeska proza raczej cieszy się dziś u nas wzięciem, to już poezja niekoniecznie :). Zresztą to chyba problem poezji w każdym kraju...
Usuń