„Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać”

19 stycznia w Krakowie będzie okazja zobaczyć spektakl, z którym Teatr KTO najczęściej podróżuje po świecie. Jego tytuł zupełnie nieprzypadkowo nawiązuje do jednego z najpiękniejszych tytułów Bohumila Hrabala!

Opowiedzieć o Hrabalu bez słów? Okazuje się, że można. Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać w reżyserii Jerzego Zonia właśnie to robi. 

W tym seansie teatralnym zainspirowanym życiem i twórczością Bohumila Hrabala nie pada ani jedno słowo – ani z jego utworów, ani żadne inne. A mimo to, zdaniem krytyków, duch jego dzieł został doskonale oddany. Bo grają ciało, ruch, gest, muzyka.

Spektakl prowadzi nas przez najważniejsze wydarzenia z życia człowieka, od narodzin aż po śmierć, w towarzystwie hrabalowskich bohaterów i ich historii. Stąd drobna modyfikacja oryginalnego tytułu opowiadań Hrabala (który rzecz jasna brzmiał Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać). Ma ona podkreślić, że nigdzie nie zostajemy na stałe, wciąż jesteśmy w ruchu. Rodzimy się, żyjemy, umieramy.

Błazeński, dramatyczny i groteskowy zarazem – tak pisali o spektaklu Jerzego Zonia krytycy. W kraju i na świecie, bo od czasu premiery w 2003 roku Teatr KTO wiele razy podróżował z nim po świecie – m.in. do Czech, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii, Iranu czy Gruzji.

Za nieco ponad tydzień kolejna okazja, by zobaczyć go w Krakowie. Recenzenci przekonują, że znajomość twórczości Hrabala nie jest konieczna. Ale dla tych, którzy tę twórczość znają, myślę, że to seans obowiązkowy :)

Gdzie i kiedy?
19 stycznia, niedziela, godz. 19:00.
AST im. Stanisława Wyspiańskiego, ul. Warszawska 5.


Scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Kostiumy: Zofia de Ines
Dźwięk: Andrzej „Czoper” Czop
Światło: Jerzy „Lisek” Lisowski

Występują: Grażyna Srebrny-Rosa, Marta Zoń, Sławek Bendykowski, Bartek Cieniawa / Adam Plewiński, Michał Orzyłowski

Zdjęcie: fot. Teatr KTO

Komentarze