niedziela, 18 października 2015

Co na Conradzie?

Już tylko kilka godzin dzieli nas od konferencji prasowej inaugurującej tegoroczny Festiwal Conrada. Jak zwykle program jest bogaty i trudno odnaleźć się w gąszczu festiwalowych wydarzeń. Przygotowałam więc swój subiektywny wybór najciekawszych spotkań. Gdzie macie szansę na mnie wpaść?

Poniedziałek, 19.10, godz. 17:00, Auditorium Maximum 
Rosja nie ma w sobie nic z kobiety. Spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz

Zachęty, jak sądzę, nie potrzeba. Noblistka. Znakomita reporterka, obdarzona ogromną wrażliwością i piórem o niezwykłej sile rażenia (o czym pisałam w tekście na temat Wojna nie ma w sobie nic z kobiety). A za tym wszystkim, za odwagą i niezłomnymi poglądami – przemiła kobieta, o czym przekonałam się w czerwcu, na Big Book Festival. Podczas conradowskiego spotkania będzie mówić o Rosji, która nie ma w sobie nic z kobiety.

Wejściówek już nie ma, rozeszły się w mgnieniu oka. Ale jeśli tylko nic mi nie przeszkodzi i dotrę, przeczytacie u mnie relację.

Poniedziałek, 19.10, godz. 20:00, Pałac pod Baranami 
Obłaskawianie świata. Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim

Jego Traktat o łuskaniu fasoli był dla mnie kilka lat temu objawieniem. Później był Nagi sad, o którym dyskutowaliśmy w Klubie Czytelniczym Ani (już cztery lata temu; ale ten czas leci!). Myśliwski tworzy prozę dla koneserów, trudną, ale piękną. Nieśpieszną, refleksyjną. Chętnie go dla odmiany posłucham. Bardzo jestem ciekawa, jakie robi wrażenie na żywo, na spotkaniu.

Wtorek, 20.10, godz. 16:00, Pałac pod Baranami 
Konwój wygnańców. Spotkanie z Varujanem Vosganianem

Jego Księga szeptów to opowieść o narodzie ormiańskim – jego zwyczajach, życiu codziennym, rzadkich okresach spokoju oraz częstych okresach cierpienia. W kwietniu tego roku fragmenty tej książki czytane były w wielu różnych miejscach równocześnie dla upamiętnienia rzezi Ormian w okresie I wojny światowej. Też słuchałam tych fragmentów. A obecnie czytam całą Księgę szeptów. Spotkanie będzie najlepszym uzupełnieniem tej – nie ukrywam, trudnej – lektury.

Wtorek, 20.10, godz. 20:30, Pałac pod Baranami 
Brakujące światy. Spotkanie z Olgą Tokarczuk

Choć niewiele o niej piszę i pewnie na podstawie moich tekstów tutaj trudno to stwierdzić, Olga Tokarczuk jest moją ulubioną polską pisarką. I pozostaje w ścisłej czołówce ulubionych pisarek w ogóle (razem z Virginią Woolf i Katherine Mansfield). Zaczynałam, trochę nietypowo, od Lalki i perły, ale pierwszym prawdziwym zachwytem była Anna In w grobowcach świata, osiem lat temu. A później przyszedł czas na Prawiek – i wpadłam po uszy. Magia i nauka, wnikliwość badacza i subtelność poetki, cudowne zadziwienie światem – to wszystko tak pięknie się u niej splata. I cieszę się, że będę mogła znów, podobnie jak rok temu, stanąć przed nią i wybełkotać, że uwielbiam jej książki.

Środa, 21.10, godz. 17:00, Międzynarodowe Centrum Kultury 
Prawo autorskie kontra bloger – jak wygrać tę walkę? Warsztaty prowadzone przez Jakuba Chwalbę

Dla kolegów i koleżanek „po fachu”. Nazwa spotkania mówi chyba sama za siebie.

Piątek, 23.10. godz. 17:00, Pałac pod Baranami 
Opowiadacz, co nie chce przynudzać. Spotkanie z Petrem Šabachem

Czeski akcent na Conradzie. Znając Šabacha na pewno będzie wesoło, na pewno znów się rozgada i ciężko go będzie zatrzymać. Tak było na spotkaniu w Księgarni pod Globusem dwa lata temu. I było piwo :).

Sobota, 24.10, godz. 20:00, Pałac pod Baranami 
Korekta świata. Spotkanie z Jonathanem Franzenem

Jak już wiecie, Franzen jest moim nowym mistrzem – Korekty po prostu rzuciły mnie na kolana. Sukcesywnie pochłaniać będę kolejne jego powieści, na czele z Wolnością, a w sobotę wybiorę się na spotkanie, żeby zobaczyć mistrza na żywo i przekonać się, czy mówi tak pięknie, jak pisze.

Niedziela, 25.10, godz. 16:30, Pałac pod Baranami (Centrum Festiwalowe) 
Czy pisarze czytają blogi? (mniej formalne) Spotkanie z Mariuszem Szczygłem

No właśnie, czy czytają? W branży literackiej nie mówi się o nas za dobrze, i choć podobno coś się w tej materii powoli zmienia, blogerzy raczej nie uchodzą za grupę, z której zdaniem należałoby się liczyć. Niejeden z nas publikując kolejny tekst ma pewnie poczucie, że śle swoje słowa gdzieś w zimną pustkę wirtualnego świata, gdzie sobie dryfują bez celu, nie wzbudzając niczyjego zainteresowania. A może jest inaczej? Warto posłuchać, co ma na ten temat do powiedzenia Mariusz Szczygieł.


Niedziela, 25.10, godz. 20:00, Centrum Kongresowe ICE 
Gala Nagrody Conrada połączona z wykładem Jonathana Franzena „Jak pisać”

Wisienka na torcie. Od Franzena każdą radę na temat pisania przyjmę w ciemno. Choć podejrzewam, że mogą być drastyczne, biorąc pod uwagę jego własne rzekome pisarskie praktyki.

A Nagroda Conrada to wyróżnienie dla najlepszego polskiego debiutu, które przyznane zostanie w tym roku po raz pierwszy. To Wy, internauci, decydujecie, kto je otrzyma. Głosować można na stronie Festiwalu.

***
Oczywiście to nie wszystko, w programie jest jeszcze mnóstwo innych interesujących spotkań, warsztatów, wystaw oraz debat. Jest i pasmo filmowe. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie.

A dla blogerów i blogerek mam jeszcze jedną ważną informację. W tym roku organizatorzy postanowili poświęcić nam trochę więcej uwagi, stąd dedykowane nam wydarzenia (warsztaty na temat praw autorskich i spotkanie z Mariuszem Szczygłem) oraz Strefa Blogera, która mieścić się będzie w Pałacu pod Baranami, w festiwalowej księgarnio-kawiarni, i działać będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00 – 18:00, a w weekend 12:00 – 14:00. A dyżurować będę tam ja, więc jeśli ktoś chciałby się zapoznać i pogadać – tym bardziej zapraszam! Szczegóły również na stronie.

Podobnie jak w zeszłym roku, oczekujcie tutaj wyczerpujących relacji. Jeśli tylko fizycznie podołam, będą się ukazywać na bieżąco. To będzie pracowity tydzień! Ale nie wątpię, że również cudowny. Do zobaczenia!

Fotografie:
Swietłana Aleksijewicz [Peter Groth / Wikimedia Commons]
Wiesław Myśliwski [Mariusz Kubik / Wikimedia Commons]
Varujan Vosganian [Ramona Dogaru / Wikimedia Commons]
Olga Tokarczuk [Európa Pont / Foter.com / CC BY]
Petr Šabach [Michal Maňas / Wikimedia Commons] 
Jonathan Franzen [David Shankbone / Wikimedia Commons]
Mariusz Szczygieł [Ave Maria Mõistlik / Wikimedia Commons]

10 komentarzy:

 1. Ach. Czemu do Krakowa tak daleko. Czemu jakaś praca jest nie wiadomo po co komu i nie da się zwolnić na tydzień. Myślami będę z Tobą na tych spotkaniach, pisz w miarę możliwości relacje, będę czytać połykając łzy ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tylko tę przewagę, że jestem na miejscu, bo praca też mi ciąży niestety :). Ale przy odrobinie gimnastyki może jakoś uda się to pogodzić. Musi! I relacje może dam radę na bieżąco pisać. Choć nie po to oczywiście, by Cię doprowadzać do łez :).

   Usuń
 2. Interesujące, choć się nie wybieram. Twoje słowa o blogerach, z którymi nie liczą się pisarze... cóż, ale liczy się coraz więcej czytelników, więc może pora zmienić podejście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że tak, najwyższy czas, bo jest jednak sporo blogów na naprawdę wysokim poziomie i wrzucanie wszystkich do jednego worka jest bardzo krzywdzące.

   Usuń
 3. Nie byłabym przekonana, że tematem spotkania pt czy pisarze czytają blogi, będą właśnie blogi książkowe. Niewykluczone, że raczej będzie mowa o szukaniu inspiracji do historii i bohaterów w blogach o tzw życiu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jestem przekonana, bo to ja zasugerowałam pomysł podobnego spotkania :). Zresztą to część całego pasma w ramach Festiwalu Conrada poświęconego właśnie blogerom książkowym, stricte książkowym. Wszelkich innych, zwykle bardziej widocznych i popularnych, tym razem odsuwamy w kąt :).

   Usuń
 4. Baw się dobrze Aniu! Zazdraszczam, dlatego czekam na długaśną relację potem, a jak już znajdę chwilkę to nadrobię zaległości o "Korektach" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dotarły te „Korekty” w końcu do Ciebie? :)

   Usuń
  2. Niet. Ale ja z recenzją "Middlesex" też już mam poważną obsuwę :( (jak nie dojdą to najwyżej pożyczę od Ciebie:P)

   Usuń
 5. w takim razie czekam na szczegółowy raport ;)

  OdpowiedzUsuń