Festiwal Conrada


Conrad Festival to „mój” festiwal. W 2014 roku postanowiłam zgłosić się na wolontariuszkę, i wynikło później z tego dla mnie wiele wspaniałych, literackich rzeczy. A do Conrada mam od tamtej pory wielki sentyment i jestem na nim co roku. Tydzień conradowski jest dla mnie wolny od pracy i innych zajęć, od rana do nocy istnieje dla mnie tylko literatura.

Rok 2012

To był wstęp. Nic jeszcze o Conradzie nie wiedziałam, wzięłam udział tylko w wernisażu na temat kobiet Brunona Schulza – bo Schulz! – i w spotkaniu z Michalem Vieweghiem i Jaroslavem Rudišem (który był wtedy jeszcze w Polsce praktycznie nieznany, dostępna była po polsku tylko jedna jego książka – Grandhotel) – bo byłam wtedy świeżo upieczoną studentką bohemistyki. Spotkanie odbyło się w nieistniejącej już księgarnio-kawiarni Czuły Barbarzyńca na Powiślu. Byłam nim zachwycona.


Rok 2014

Tu tak naprawdę wszystko się zaczęło. Zgłosiłam się na wolontariat, na dwa miesiące przed festiwalem trafiłam na praktyki do Krakowskiego Biura Festiwalowego, zostałam pilotem Ádáma Bodora i podjęłam się relacjonowania spotkań tu, na Literackich skarbach. Zakochałam się w Conradzie i postanowiłam, że będę w nim uczestniczyć co roku. 

Gośćmi Festiwalu Conrada 2014 byli m.in. Paul Auster, Jaume Cabre, Boris Akunin, Etgar Keret, John Banville i Miljenko Jergović. Moje relacje:




Rok 2015
W tym roku na Festiwalu funkcjonowała Strefa Blogera, w której dyżurowałam, a dla blogerów powstały specjalne identyfikatory. To był dla mnie trudny festiwal, bo zaczęłam właśnie nową pracę, przedpołudnia spędzałam więc w biurze, a o 14 pędziłam do Pałacu pod Baranami. Trwałam jednak na posterunku, a moje relacje możecie przeczytać poniżej. Wśród gości znaleźli się m.in. Swietłana Aleksijewicz (która ledwie kilka tygodni wcześniej zdobyła Literacką Nagrodę Nobla), Jonathan Franzen, Varujan Vosganian, Robert Coover i Petr Šabach. To była również pierwsza edycja Festiwalu, podczas której wręczono Nagrodę Conrada. Zdobyła ją Liliana Hermetz za powieść Alicyjka.




Rok 2016
W tym roku również było ciężko :). Był to bowiem pierwszy Festiwal po mojej przeprowadzce, na który przyjechałam już spoza Krakowa, nocowałam więc u koleżanek i pisałam relacje w kawiarniach. Ale i tak się da! Festiwal Conrada 2016 odbył się w nowym, bardziej przestronnym miejscu, Pałacu Czeczotki. Gośćmi byli m.in. zdobywcy Nagrody Bookera Eleanor Catton i Richard Flanagan, a także Michael Cunningham, Michel Faber, Natalka Śniadanko i Sofija Andruchowycz. Nagrodę Conrada otrzymała Żanna Słoniowska za powieść Dom z witrażem.



Conrad 2016 - link do relacji (3) 

Rok 2017
Wciąż bez lokum w Krakowie, tym razem zdecydowałam się na hostel. Drugą połowę tygodnia spędziłam w nim z moją festiwalową towarzyszką, Olą z Parapetu Literackiego. Wieczorami skrupulatnie porządkowałam notatki do długiej recenzji i publikowałam mini-relacje, które lądowały na Facebooku. Gośćmi festiwalu byli m.in. Agneta Pleijel, Hugh Howey, Siri Hustvedt i Jan Němec. Nagrodę Conrada otrzymała Anna Cieplak za powieść Ma być czysto.

Conrad 2017 - link do relacji (1)

Conrad 2017 - link do relacji (2)

Conrad 2017 - link do relacji (3)

Rok 2018
Znów jestem w Krakowie u siebie w domu, festiwalowe wieczory, w które wraz z Olą pracowicie relacjonowałyśmy kolejne dni, spędzałam więc w swoim pokoju. Festiwal wypadł tym razem w niezbyt dla mnie dobrym psychicznie czasie, bałam się więc, że nie doświadczę tradycyjnego dreszczyku emocji, ale doświadczyłam – zafundował mi go piękny wykład mistrzowski Arundhati Roy. Oprócz indyjskiej pisarki gośćmi Festiwalu byli m.in. Lars Saabye Christensen, Elisabeth Åsbrink, Michal Ajvaz, Pavol Rankov i Miljenko Jergović.

Conrad 2018 - link do relacji (1)

Conrad 2018 - link do relacji (2)

Conrad 2018 - link do relacji (3)

Komentarze